Mehmetcik Vakfı Bağış

Bitcoin Artık Helal


Bitcoin Artık Helal

Butcoin Haram mı?

Kısa bir zaman önce yetkililer tarafından sanal para Bitcoin'in din açısından haram olduğu öne sürülmüştü. Bu iddiadan sonra din konusunda eğitim almış kişiler konuyu araştırdılar ve sonunda bir akademisyen Bitcoin'in haram olmadığına karar verdi. Bu görüşü savunan düşünceler olsa da hala karşı çıkan taraflar da bulunuyor. Bitcoin kullanıcılarına sorarsak bu durum tabii ki saçma ve gereksiz bir tartışmadan ibarettir. Ülkemizde son dönemlerde bunca olay varken bu tarz şeylerle uğraşmak saçma olacaktır. Bu yüzden de bu tarz bir konuda haram yada helal konusunda tartışmaya girmek vakit kaybından başka birşey değildir.

Bitcoin'e Neden Haram Dendi?


Yakın bir zamanda yetkililerden gelen açıklama ile birlikte Bitcoin haram olarak ilan edildi fakat neden?

Bunun sebebi olarak bence emek ve alın teri kavramı üzerinde durmuş olabilirler. Onların düşüncelerine göre Bitcoin ticareti yapanlar ve Bitcoin madenciliği yapanlar emek vermiyor olabilir. Ama bunun doğru olmadığını biliyor olmalısınız. Çünkü her an makinelerin yanma korkusu ve saatlerce piyasa hakkında bilgi toplamak, istatistikleri analiz etmek gibi şeyler hiç de kolay sayılmaz. Bu işin ustası olan ve finans işi ile uğraşanlar kişiler için asla böyle birşey söylenemez. Onların emek vermediğini söylemek açıkçası çok saçma olacaktır. Bu yüzden de ben bu düşünceye katılmıyorum. Sonuçta ortada bir emek var. Yeni çağda artık insanların para kazanması için dışarıya çıkmasına bile gerek yok. Bilgisayarının başında Bitcoin ile veya farklı şeylerle ilgilenerek gayet güzel miktarlarda para kazanabiliriz. Çağ yenilikler ile birlikte geliyor ve insanlar da bu yeniliklere ayak uydurmak zorunda. Aksi taktirde çağın gerisinde kalıp bir çok güzelliği göremezler.

Bu açıklamayı yapan kişi ne yazık ki Türk değil fakat bu açıklamadan destek alıp Türk uzmanların da bu tarz bir açıklama yapması halkımızın Bitcoin'e ve internete bakış açısını biraz da olsa değiştirecektir. Çünkü ülkemizde hala internetten korkan ve alışveriş yapmakta kararsız olanların sayısı hiç de azımsanacak bir miktarda değil.

Siz de görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.
SHARE

İguana Bey

Merhabalar, ben Emre yani başka bir deyişle İguana Bey. Uzun zamandır internet üzerinde vakit geçiriyorum ve bu tutkumu paraya dönüştürmek için araştırmalar yapıyorum. Bu yolda bulduğum fikirleri sizler ile paylaşıyor ve hepimizin kazanmasını diliyorum. Mail ile abone olarak yeni yazılarımdan anında haberdar olabilirsiniz.

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
  Blogger Comment

2 yorum:

 1. Diyecek tek şey : Garip...

  YanıtlaSil
 2. Abi sende biliyorsun dünyada çok salak mal var bu yüzden Bitcoin hakkında net bir bilgi edinmeden bütün paraları basanlar için kesinlikle haram. Ama ordan burdan giden paraları getirmek için kullanılıyorsa bu iyi birşey.
  GEÇEN HABERDE Bİ ADAM İNEKLERİNİ FİLAN SATIP AHIRI BİTCOİN MADENİNE DÖNÜŞTÜRMÜŞ BÖYLE BİRŞEY YAPMAK HARAM BU ARADA ŞÖYLE BİR AYET VAR BİRŞEYE HELAL YADA HARAM DEME KONUSUNNDA :Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah'a karşı yalan uydurmak için, "Şu helâldir", "Şu haramdır" demeyin. Şüphesiz, Allah'a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler. ﴾116﴿ NAHL SURESİ

  YanıtlaSil